Frajda budowania, wyzwanie współzależności, spektakularny efekt

Miasto Lencioniego

Sesja warsztatowa, prowadzona na dużym poziomie energii, pozwalająca zbudować w uczestnikach otwartość na zmianę. Zadaniem uczestników będzie zbudować miasto. Złożona symulacja pozwala omówić koncepcję dysfunkcji Lencioniego w nawiązaniu doświadczeń „budowniczych”

Uczestnicy podzieleni na 5 Departamentów wezmą  udział w rozbudowanej symulacji, wymagającej wykorzystania odpowiednich narzędzi, zasobów oraz umiejętności związanych z planowaniem i zarządzaniem. Zadaniem zespołu będzie zbudowanie prawdziwego miasta   oraz zdobycie jak największej liczby punktów przyznawanych za prace prowadzone w zgodzie z obowiązującymi zasadami.

I CZĘŚĆ

Uczestnicy otrzymują instrukcję, zasoby oraz czas na zaplanowanie aktywności  oraz ich realizację.

Ich zadaniem jest budowa miasta wg określonych zasad:

  • Efektywność pracy jest mierzona na poziomie zespołu.
  • Uzyskanie najwyższej efektywności wymaga współpracy pomiędzy osobami reprezentującymi dany departament oraz między departamentami.
  • Trener konfrontuje odczucia dotyczące efektywności z efektywnością realną (mierzoną poprzez odpowiedni wzór).

POZIOM GRY SYMULACYJNEJ

  • PODZIAŁ NA ZESPOŁY I WYBÓR LIDERÓW:  wszystkie zespoły będą równoliczne. Liderzy mogą być zarówno losowani jak również wybrani wg określonego klucza (np. na liderów można wybrać tych menedżerów, którzy w większym stopniu realizują cele z perspektywy własnego działu).
  • PLANOWANIE I REALIZACJA ZADAŃ: zadania są przygotowane w taki sposób, żeby była możliwość realizacji bez kooperacji (sposób łatwiejszy, gorzej punktowany) lub we współpracy z pozostałymi zespołami (sposób trudniejszy, lepiej punktowany).
  • ANALIZA PRACY:  będzie dotyczyć zarówno fazy planowania działań jak i samej realizacji – zarówno w sferze relacyjnej jak również efektywnościowej.
    Trener będzie koncentrował się na wyciąganiu wniosków i analogii pomiędzy przebiegiem gry strategicznej i sytuacji firmowych.  Skuteczna analiza pracy będzie wymagała poznania przez trenera przykładowych kazusów firmowych obrazujących trudności w realizacji celów na poziomie całej firmy.
  • WYBÓR NAJLEPSZYCH LIDERÓW:  w wyniku analizy (na podstawie arkusza oceny) zostanie wybrany najbardziej efektywny zespół oraz najbardziej efektywny lider.  W jednym z wariantów w grze najpierw grupa szkoleniowa subiektywnie wybiera najlepszego lidera i zespół, a następnie ten wybór jest konfrontowany z oceną obiektywna (bazującą o arkusz kalkulacyjny).

 

II CZĘŚĆ

Omówienie symulacji. Trener omówi następujące elementy:

  • Pięć obszarów potencjalnych dysfunkcji zespołowych w oparciu o koncept Lencioniego:
  • Relacje pomiędzy liderem zespołu a jego członkami.
  • Role grupowe, które reprezentowali uczestnicy projektu.
  • Mechanizmy i zjawiska psychologiczne, które miały wpływ na efektywność, motywację do działania oraz współpracę.
  • Kontekst projektu – analogie pomiędzy „rolą menadżera” w grze i rzeczywistości firmowej.
  • Realizacja celów poszczególnych jednostek lub/i realizacja celu głównego.

Mieliśmy przyjemność

PRACOWAĆ ONLINE DLA:

Portfolio naszych realizacji:

Gamma D. Didiuk i M. Wasilewski Spółka Jawna od kwietnia 2014 r. realizuje projekt „Kompetencje ECDL szansą na lepszą przyszłość” (POKL.09.06.02-14-239/14) współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach. Działanie 9.6. Upowszechnienie uczenia się dorosłych 9.6.2 Podwyższanie kompetencji osób dorosłych w zakresie ICT i znajomość języków obcych).

Celem projektu jest poprawa funkcjonowania 34 firm z sektora MMSP poprzez podniesienie kompetencji 345 menedżerów w zakresie efektywnego zarządzania firmą i zasobami ludzkimi w trudnych warunkach rynkowych.

POIG.08.02.00-14-606/14

Firma Gamma D.Didiuk i M. Wasilewski sp. jawna z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Mysłowickiej 15, realizuje na podstawie umowy o dofinansowanie nr UDA-POIG.08.02.00-14-606/14-00 z dnia 30.06.2014 zawartą z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości projekt pt. ”Wdrożenie systemu informatycznego klasy B2B automatyzującego proces przygotowywania ofert i realizacji usług szkoleniowych”.
Projekt ma na celu poprawę pozycji konkurencyjnej firm sektora MSP prowadzących działalność w zakresie zaopatrzenia rolnictwa poprzez podniesienie kompetencji menedżerów w zakresie efektywnego zarządzania firmą i jej pracownikami.
 
Projekt skierowany jest do przedsiębiorstw działających w branży rolniczo-ogrodniczej na terenie całej Polski.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.