17 śmiertelnych błędów szefa

26 lutego 2018
zdjęcie - 17 śmiertelnych błędów szefa

    „17 śmiertelnych błędów szefa” nie zalicza się do typowych lektur dla menedżerów. Jej autor, Rafał Szczepanik, trener z firmy szkoleniowej „Training Partners”, postanowił stworzyć pierwszą sensacyjną powieść menedżerską. Oznacza to, że książka z dziedziny zarządzania posiada cechy prawdziwego kryminału. Rozpoczyna się ona słowami: „3:49, 3:48, 3:47 – cyfry na wyświetlaczu metalowego, srebrzystego zegara nieubłaganie zbliżały się do zera. Janusz Czerwiński, prezes firmy Astra Tech, wiedział, że ta skrzynka będzie ostatnią rzeczą na jaką patrzy. Zostało mu tylko kilka minut…”.

    Jak sugeruje sam tytuł, podręcznik skupia się na najczęstszych błędach popełnianych przez menedżerów i dyrektorów dużych firm. Opisuje sytuacje, kiedy w wyniku niedociągnięć i błędnych kroków szefostwa przedsiębiorstwa narażone są na ogromne straty nie tylko finansowe, ale też związane z reputacją i pozycją na rynku. Jego autor, Rafał Szczepanik, w swojej analizie błędów opierał się na badaniu przeprowadzonym przez jego firmę: „Największe błędy polskich menedżerów 2001-2004”, a także na swoim własnym doświadczeniu zdobytym w trakcie kariery. Nie ogranicza się on jedynie do opisywania błędów – oferuje nam też liczne wskazówki, jak ich w przyszłości uniknąć oraz na co zwracać uwagę podczas kreowania wizerunku firmy i jej zespołu.

    Powyższy cytat pokazuje nam, że lektura nie przybiera tradycyjnej formy podręcznika. Autor tworzy opowieść o fikcyjnej firmie Astra Tech i to na jej podstawie opisuje wszystkie typowe błędy popełniane przez dyrektorów. Historia ta ma znacznie więcej wątków kryminalnych, przez co całość tworzy oryginalny, wciągający scenariusz. Dzięki temu książkę czyta się szybko, a przy tym można zaopatrzyć się w praktyczną, aktualną wiedzę z zakresu zarządzania.

    [reklama numer="1"]

    W polskich realiach myślą przewodnią większości pracowników i przedsiębiorców jest wpajane im przekonanie o tym, że szef ma zawsze rację. Okazuje się, że jest to jeden wielki absurd, a jednocześnie przyczyna licznych problemów, z którymi borykają się polskie firmy. Rafał Szczepanik dokonuje podziału błędów menedżerskich na dwie kategorie: błędy miękkie i twarde.

    Błędy miękkie dotyczą kultury firmy i komunikacji między pracownikami. Oto niektóre z nich: nieodpowiednie komunikowanie się współpracowników, rozsiewanie plotek, źle zorganizowane spotkania, kierowanie się trendami przy wyborze metod zarządzania, przekonanie o nieomylności i ignorowanie potrzeb klienta.

    Błędy twarde dotyczą strategii przedsiębiorstwa. Wyróżniamy tu między innymi: skupienie się na własnych interesach a nie na samej firmie, brak odpowiednich kompetencji i wiedzy skutkujące pochopnymi, nieprzemyślanymi decyzjami, z których nie wyciąga się prawidłowych wniosków, niechęć do zmian i jakichkolwiek poprawek mających na celu dalszy rozwój przedsiębiorstwa, brak ściśle określonej strategii i planu działania.

    Książka „17 śmiertelnych błędów szefa” to obowiązkowa pozycja, dzięki której menedżerowie nie będą popełniać klasycznych błędów, które mogą zniszczyć strukturę i kulturę firmy na dobre. Wyciąganie wniosków ze swoich pomyłek jest cenną umiejętnością, ponieważ ułatwia nam prognozowanie przyszłości i podejmowanie lepszych decyzji.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    9 marca 2018
    Książka autorstwa Setha Godina zachęca do tego, aby wprowadzić do swojego życia pewien wyjątkowy element – nazywany fioletową krową. Prostota tego przekazu odkrywa głębszy sens lektury: fioletowa krowa jest niczym innym, jak pewnym celem marketingowym i biznesowym, motywującym do działania i do tworzenia produktów oraz usług, które są atrakcyjne i wyróżniające się na tle innych.Podtytuł książki brzmi: „Zmień się i...
    9 marca 2018
    Historia upadku funduszu hedgingowego LTCM (Long Term Capital Management) zostaje opowiedziana po raz kolejny w książce Rogera Lowensteina, zatytułowanej „When genius failed: the rise and fall of Long Term Capital Management” i pozwala czytelnikom na wyciągnięcie pożytecznych wniosków, dzięki którym mogą lepiej zadbać o finanse swojej firmy.Fundusz ten prowadzony był przez grupę naukowców uhonorowanych Nagrodą Nobla z dziedziny ekonomii, którzy...
    2 marca 2018
    Często słyszy się, że wymiana pracownika może kosztować firmę nawet dwa razy tyle, ile wynosiło jego roczne wynagrodzenie – ale czy zdawałeś sobie sprawę, że utrata kluczowego pracownika w nieodpowiednim momencie może kosztować nawet miliardy dolarów? Książka „Love’em or Lose’em” opowiada historię Johna, inżyniera osiągającego świetne wyniki, który dokonał ważnego odkrycia technologicznego i starał się otrzymać 15% podwyżki. Kiedy prośba...
    2 marca 2018
    Menedżerowie HR i inni specjaliści w tej dziedzinie muszą wiedzieć, co robić w trudnych sytuacjach dotyczących swoich pracowników, dyscypliny czy zwolnień. Aby pomóc osobom pracującym w dziale zasobów ludzkich, specjaliści Shawn Smith i Rebecca Mazin opracowali 200 typowych i dokuczliwych pytań, z którymi takie osoby najczęściej spotykają się w swojej codziennej pracy.Książka „The HR Answer Book” omawia wiele problemów, z...
    26 lutego 2018
    „17 śmiertelnych błędów szefa” nie zalicza się do typowych lektur dla menedżerów. Jej autor, Rafał Szczepanik, trener z firmy szkoleniowej „Training Partners”, postanowił stworzyć pierwszą sensacyjną powieść menedżerską. Oznacza to, że książka z dziedziny zarządzania posiada cechy prawdziwego kryminału. Rozpoczyna się ona słowami: „3:49, 3:48, 3:47 – cyfry na wyświetlaczu metalowego, srebrzystego zegara nieubłaganie zbliżały się do zera. Janusz Czerwiński,...

    Zapraszamy do naszej

    gamma Wiki +

    Znajdziesz tam:
    • 800 pigułek wiedzy
    • 40 filmów edukacyjnych
    • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
    Raporty HR
    Raporty HR

    Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

    Video
    Video

    Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

    Audio
    Audio

    Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

    Artykuły
    Artykuły

    Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Wideo
    Wideo

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

    powiązane z tematem artykułu

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Zadzwoń do nas:

    tel.: 505 273 550,

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza

    Kontakt
    biuro@projektgamma.pl
    tel.: 505 273 550


    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa
    NIP: 113-26-90-108


    Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
    © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.