7 nawyków skutecznego działania

5 lutego 2018
zdjęcie - 7 nawyków skutecznego działania
    Kiedy Stephen Covey po raz pierwszy wydał swoją książkę „7 nawyków skutecznego działania”, okazała się ona strzałem w dziesiątkę, ponieważ wiele ludzi dzięki lekturze przejrzało na oczy i zdało sobie sprawę, że ich życie podąża w złym kierunku. Co więcej, zauważyli, że istnieje wiele małych, prostych rzeczy, które mogliby zacząć robić, a przyczyniłoby się to do lepszej kontroli ich życia codziennego. Książka posiada walory edukacyjne, uczy, jak stać się bardziej efektywnym i zbliżyć się do idealnego stylu życia, pełnego sukcesów i licznych osiągnięć.

    Nawyk nr 1: bądź proaktywny. Życie nie dzieje się ot tak. Niezależnie, czy zdajesz sobie z tego sprawę czy nie, jest ono ostrożnie zaprojektowane właśnie przez ciebie. Wszystkie wybory zależą od ciebie. To ty wybierasz szczęście albo smutek. To ty wybierasz stanowczość albo ambiwalencję. To TY wybierasz sukces albo porażkę, odwagę albo strach. Musimy pamiętać, że każda chwila, każda sytuacja umożliwia nam podjęcie nowej decyzji. I właśnie dzięki temu masz wspaniałą szansę, aby robić rzeczy na różne sposoby i osiągać same pozytywne wyniki.

    Nawyk nr 2: zacznij od końca. A więc kim chcesz zostać w przyszłości? To pytanie może wydawać się trochę banalne, ale pomyśl o tym chwilę. Czy w danym momencie swojego życia jesteś tym, kim chcesz być, masz to, o czym marzyłeś, robisz to, co zawsze chciałeś robić? Bądź ze sobą szczery. Czasem ludzie zdają sobie sprawę, że odnoszą sukcesy, które tak naprawdę nic dla nich nie znaczą. Osiągają je kosztem rzeczy, które były dla nich znacznie bardziej wartościowe. Jeśli szczeble twojej kariery nie podążają w dobrym kierunku, z każdym kolejnym krokiem oddalasz się od swojego życiowego celu.

    Nawyk nr 3: ustal priorytety. Aby wprowadzić trochę równowagi do swojego życia, musimy zdać sobie sprawę, że nierobienie wszystkiego, co napotykamy na naszej drodze jest całkowicie w porządku. Nie ma sensu nakładać na siebie zbyt dużo obowiązków i zajęć. Wystarczy być świadomym, że warto powiedzieć „nie”, kiedy będzie taka konieczność i skupić się przede wszystkim na ustalonych priorytetach.

    Nawyk nr 4: strategia wygrana-wygrana. Większość z nas opiera swoją samoocenę na porównaniach z innymi ludźmi, czy pewnego rodzaju zawodach. Myślimy o sukcesach na podstawie czyichś porażek – czyli jeśli ja wygrywam, ty przegrywasz. Albo jeśli ty wygrywasz, to ja przegrywam. Wszyscy gramy w pewną grę, ale ile w tym jest prawdziwej zabawy?

    [reklama numer="1"]
     
    Nawyk nr 5: staraj się najpierw zrozumieć, a potem być rozumianym. Komunikacja jest najważniejszą umiejętnością w życiu człowieka. Spędzamy lata na nauce czytania, pisania oraz mówienia. Ale co ze słuchaniem? W jaki sposób ćwiczyłeś to, aby aktywnie słuchać w taki sposób, żeby w pełni zrozumieć drugą osobę? Prawdopodobnie wcale.

    Nawyk nr 6: współdziałanie. W skrócie, zasadę tę można opisać: „co dwie głowy to nie jedna”. Opiera się ona na kreatywnej współpracy. To praca zespołowa, otwartość umysłu i przygoda, polegająca na znalezieniu nowych rozwiązań dla starych problemów. Ale to nie dzieje się samo. Jest to złożony proces, podczas którego ludzie zbierają w jedno miejsce całe swoje doświadczenie. Razem mogą dojść do lepszych wniosków, niż podczas indywidualnej pracy.

    Nawyk nr 7: naostrzenie piły. Oznacza to nic innego, jak ochrona i wsparcie największego skarbu, jaki posiadasz – Ciebie. Dzieje się to poprzez wprowadzenie do życia zrównoważonego programu regeneracji swojego organizmu w czterech obszarach: fizycznym, społeczno-emocjonalnym, umysłowym i duchowym.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    9 marca 2018
    Książka autorstwa Setha Godina zachęca do tego, aby wprowadzić do swojego życia pewien wyjątkowy element – nazywany fioletową krową. Prostota tego przekazu odkrywa głębszy sens lektury: fioletowa krowa jest niczym innym, jak pewnym celem marketingowym i biznesowym, motywującym do działania i do tworzenia produktów oraz usług, które są atrakcyjne i wyróżniające się na tle innych.Podtytuł książki brzmi: „Zmień się i...
    9 marca 2018
    Historia upadku funduszu hedgingowego LTCM (Long Term Capital Management) zostaje opowiedziana po raz kolejny w książce Rogera Lowensteina, zatytułowanej „When genius failed: the rise and fall of Long Term Capital Management” i pozwala czytelnikom na wyciągnięcie pożytecznych wniosków, dzięki którym mogą lepiej zadbać o finanse swojej firmy.Fundusz ten prowadzony był przez grupę naukowców uhonorowanych Nagrodą Nobla z dziedziny ekonomii, którzy...
    2 marca 2018
    Często słyszy się, że wymiana pracownika może kosztować firmę nawet dwa razy tyle, ile wynosiło jego roczne wynagrodzenie – ale czy zdawałeś sobie sprawę, że utrata kluczowego pracownika w nieodpowiednim momencie może kosztować nawet miliardy dolarów? Książka „Love’em or Lose’em” opowiada historię Johna, inżyniera osiągającego świetne wyniki, który dokonał ważnego odkrycia technologicznego i starał się otrzymać 15% podwyżki. Kiedy prośba...
    2 marca 2018
    Menedżerowie HR i inni specjaliści w tej dziedzinie muszą wiedzieć, co robić w trudnych sytuacjach dotyczących swoich pracowników, dyscypliny czy zwolnień. Aby pomóc osobom pracującym w dziale zasobów ludzkich, specjaliści Shawn Smith i Rebecca Mazin opracowali 200 typowych i dokuczliwych pytań, z którymi takie osoby najczęściej spotykają się w swojej codziennej pracy.Książka „The HR Answer Book” omawia wiele problemów, z...
    26 lutego 2018
    „17 śmiertelnych błędów szefa” nie zalicza się do typowych lektur dla menedżerów. Jej autor, Rafał Szczepanik, trener z firmy szkoleniowej „Training Partners”, postanowił stworzyć pierwszą sensacyjną powieść menedżerską. Oznacza to, że książka z dziedziny zarządzania posiada cechy prawdziwego kryminału. Rozpoczyna się ona słowami: „3:49, 3:48, 3:47 – cyfry na wyświetlaczu metalowego, srebrzystego zegara nieubłaganie zbliżały się do zera. Janusz Czerwiński,...

    Zapraszamy do naszej

    gamma Wiki +

    Znajdziesz tam:
    • 800 pigułek wiedzy
    • 40 filmów edukacyjnych
    • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
    Raporty HR
    Raporty HR

    Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

    Video
    Video

    Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

    Audio
    Audio

    Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

    Artykuły
    Artykuły

    Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Wideo
    Wideo

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

    powiązane z tematem artykułu

    [mautic type="focus" id="2"]

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Zadzwoń do nas:

    tel.: 505 273 550,

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza

    Kontakt
    biuro@projektgamma.pl
    tel.: 505 273 550


    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa
    NIP: 113-26-90-108


    Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
    © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.