70/20/10 – metoda zawodowego rozwoju

70/20/10 to metoda zawodowego rozwoju, która zakłada, że takie formy kształcenia jak szkolenia czy kursy, powinny być uzupełnione informacjami zdobywanymi w codziennej, zawodowej praktyce.

7 stycznia 2020
zdjęcie - 70/20/10 – metoda zawodowego rozwoju


70/20/10 – metoda zawodowego rozwoju

Rozwój zawodowy na pierwszym miejscu

Każda firma chce mieć kompetentnych pracowników. Gotowych nie tylko do wypełniania rutynowych obowiązków, ale też chętnie podejmujących się nowych wyzwań, a także wychodzących z własną inicjatywą. Rozwój, nauka, poszerzanie zakresu wiedzy – to słowa- symbole w pracy. Komu wystarcza tylko to, co już wie, ten nie stoi w miejscu, ten się cofa.

Z drugiej strony pracownicy również chcą się rozwijać. W każdym badaniu oczekiwań pracownika wobec firmy hasło „rozwój zawodowy” zajmuje miejsce przynajmniej w pierwszej piątce. To zrozumiałe, wzrost zawodowych kompetencji to szansa na awans, podwyżkę i udaną karierę zawodową.

[reklama numer="1"]

Jak widać oczekiwania obu stron - pracodawcy i pracobiorcy - są tu zbieżne. I firmy swoim pracownikom oferuje częste szkolenia i kursy, ba czasem nawet dorzucają się do studiów podyplomowych. A pracownicy chętnie z tego korzystają. Jednak dobre chęci obu stron nie zawsze przynoszą pożądane rezultaty. Zdobyta na kursach cenna wiedza okazuje się często zupełnie niewykorzystana w pracy.

Jeśli chce się maksymalnie wykorzystać wiadomości uzyskane podczas szkoleń, należy je połączyć z działaniem, gdyż pracownik pogłębia wiedzę poprzez praktykę. To właśnie założenia metody 70/20/10.

Model 70:20:10 - na czym polega?

W 1996 roku w książce „The Career Architect Development Planner” Michael M. Lombardo i Robert W. Eichinger pierwszy raz opowiedzieli o metodzie 70/20/10. Celem ich badań była maksymalizacja efektywności rozwoju zawodowego.

Badacze doszli do wniosku, że są trzy główne źródła wiedzy, z których mogą czerpać pracownicy, w celu rozwoju zawodowego. A liczby 70/20/10 procentowo pokazują ich znaczenie.

[reklama numer="2"]

70/20/10 oznacza:

70% wiedzy zdobywa się w pracy, poprzez praktykę, działania, wykonywanie zawodowych obowiązków i mierzenie się z wyzwaniami podsuwanymi przez przełożonych.

20% wiedzy pochodzi z informacji zwrotnej ( feedbacku) od przełożonych i współpracowników

10% wiedzy pracownik zdobywa dzięki kursom i szkoleniom.

70% - przykłady:

  • podejmowanie nowych działań w ramach pracy
  • wypełnianie obowiązków za nieobecnego w pracy kolegę lub koleżankę
  • wyciąganie wniosków z popełnionych błędów
  • nadzorowanie lub udział w realizacji projektu zawodowego
  • spotkania biznesowe, prezentacje
  • współpraca z innymi działami lub filiami firmy
  • zarządzanie pracą innych
  • spotkania z klientami lub podwykonawcami
  • dostosowanie się do standardów typu ISO
  • współpraca z zewnętrznymi ekspertami
  • udział w akcjach społecznych.

20% - przykłady:

  • przyjmowanie rad, opinii od kolegów i koleżanek z pracy
  • wymiana wiedzy i poglądów z innymi pracownikami
  • feedback od menadżera
  • informacja z oceny rocznej pracownika
  • wysłuchanie uwag klienta.

10% - przykłady:

  • kursy, warsztaty
  • e-learning
  • certyfikaty
  • specjalistyczne książki i artykuły z prasy branżowej
  • studia podyplomowe, studia zaoczne.

70/20/10 oznacza, że połączenie tych trzech czynników ( praktyka, feedback, szkolenia) może przyczynić się do rozwoju zawodowych kompetencji.

[reklama numer="3"]

Od teorii do działania

Metoda 70/20/10 świetnie koresponduje z XXI -wiecznym duchem czasu. Wyróżnia go niezwykła dynamika, ale również zmiana – to co wczoraj było podstawowym narzędziem pracy, dzisiaj już wypadło z obiegu. Wiedza, narzędzia pracy, znajomość procedur czy schematów to wszystko jest w stanie ciągłej zmiany.

Dlatego, tak duży nacisk kładzie się na uczenie poprzez praktykę, „tu i teraz”. Bez tego, nawet najlepiej przygotowane szkolenie nie osiągnie zamierzonego efektu.

Przyczyny:

  • rozwój nowych technologii i ich gigantyczny wpływ na środowisko pracy
  • dynamicznie rosnąca ilość informacji, którą pracownik musi przyswoić
  • większość wiedzy, z której korzysta się w pracy jest niesformalizowana
  • rozwój Internetu sprawia, że właściwie cała wiedza jest na wyciągnięcie ręki.

Dzisiaj niemożliwe jest przyswojenie sobie całej dostępnej wiedzy. Hasło brzmi: nieważne ile wiesz, ważne, czy potrafisz szybko znaleźć potrzebne informacje. I czy potrafisz zastosować je w działaniu. Dlatego tak ważna jest praktyka w podnoszeniu zawodowych kompetencji.

Coraz więcej firm zaczyna dbać o rozwój pracownika posiłkując się metodą 70/20/10. Tu bardzo dużą role do odegrania ma kadra zarządzająca i menadżerowie. To oni powinni zadbać o właściwy rozwój pracownika. Tak kierować jego pracą, aby wykorzystać jego potencjał, a jednocześnie stale poszerzać jego kompetencje.

Co powinien zapewnić pracownikowi menadżer?

Narzędzia
Laptop (komputer), tablet, smartfon, mail, Internet, komunikatory internetowe – to powinno znajdować się na wyposażeniu pracownika. Dzięki tym narzędziom jest on w stanie zdobywać informacje, poszerzać wiedzę, dzielić się nią ze współpracownikami, zgodnie z założeniami techniki 70/20/10. Oprócz tego, pracownik będzie mógł otrzymywać pomoc przy realizacji zawodowych projektów, a także zasięgać rady ekspertów.

Praktyka
Doświadczony menadżer powinien stawiać przed podwładnym nowe wyzwania. To z pewnością poszerzy zakres jego kompetencji, pozwoli się wykazać, utrwalić zdobyte na szkoleniach informacje i zdobyć potrzebne doświadczenie. Nowe wyzwania to rozwój. Jednocześnie w ten sposób uniknie się rutyny, a w skrajnych przypadkach wypalenia zawodowego.

Jak powinien działać menadżer, żeby skutecznie stosować zasady 70/20/10?

Menadżer, chcąc podnosić poziom wiedzy i zawodowej sprawności pracowników powinien:

  • doceniać ( i dawać temu wyraz) starania pracownika odnośnie podnoszenia swoich kompetencji
  • ewentualne błędy traktować jako okazję do nauki
  • systematycznie udzielać wyczerpującej informacji zwrotnej
  • nakłaniać pracowników z długi stażem do dzielenia się z innymi doświadczeniem i wiedzą
  • nowo zatrudnionemu pracowników przydzielić opiekuna/mentora – doświadczonego pracownika, który pokaże niuanse pracy w przedsiębiorstwie
  • wysyłać pracownika na odpowiednie, pasujące do profilu jego obowiązków, szkolenia i kursy
  • wymagać dzielenia się przez pracownika wiedzą zdobytą na szkoleniach z kolegami i koleżankami z zespołu.

Zalety metody 70/20/10

Lepiej sprofilowane szkolenia
Metoda 70/20/10 zaleca, żeby szkolenia i kursy, na które wysyłany jest pracownik były dobrze zsynchronizowane z jego obowiązkami zawodowymi. Tak, żeby zdobyta teoretyczna wiedza mogła być potem pogłębiona przez praktykę.

Praca zespołowa
Model 70/20/10 mówi o feedbacku. To poprawia relacje w pracy.

Niwelowanie słabości szkoleń

Szkolenia mają swoje wady:

  • szkolenia odbywają się często w licznej grupie, co utrudnia odpowiednie przyswojenie wiedzy,
  • wybierane są modne tematy szkoleń, a nie te, które są potrzebne pracownikowi.

Metoda 70/20/10 zwraca uwagę na te słabości. I stara się je niwelować wskazując na praktykę i rolę informacji zwrotnej jako elementy niezbędne przy zdobywaniu wiedzy.

Wady metody 70/20/10

Brak dobrych relacji -brak skuteczności
Metoda 70-20-10 będzie skuteczna, gdy w firmie panują dobre relacje. Gdy ich brakuje, technika 70/20/10 jest bezużyteczna.

Redukcja szkoleń
Zbyt gorliwi wyznawcy techniki 70/20/10 chętnie redukują ilość firmowych szkoleń. Jednak nie w tym rzecz. Redukcja szkoleń niedobrze wpływa na pracownicze morale, gdyż:

  • szkolenia integrują zespół, co wpływa na pozytywne relacje i zwiększa efektywność komunikacji
  • bez szkoleń trudno nawiązać nowe, inspirujące kontakty lub poznać znane już osoby od innej strony
  • szkoleniu poza miejscem pracy towarzyszy oderwanie się od codziennych obowiązków i relaks, a to pozytywnie wpływa na chęć nauki i rozwoju.

Brak szkoleń może zostać odebrane przez pracowników negatywnie. Mogą pojawić następujące, niepożądane wnioski:

  • firma nie troszczy się o pracowników
  • sytuacja finansowa firmy jest na tyle niedobra, że nie stać ją na szkolenia.

Podsumowanie

70/20/10 to technika kształcenia, która znakomicie charakteryzuje dzisiejsze czasy. Teraz w poszerzeniu wiedzy, oprócz szkoleń,  liczy się również praktyka, wymiana informacji i gra zespołowa.

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJ To nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
21 stycznia 2021
Dlaczego Learning Agility jest jedną z najważniejszych kompetencji lidera. Jaki zespół kompetencji składa się na Learning Agility. Czy można ocenić poziom Learning Agility podczas procesów rekrutacji. Jakie konkretnie postawy i umiejętności należy kształcić i wzmacniać, by przygotować się kompetencyjnie do funkcjonowania w zmiennej rzeczywistości (VUCA). Jak w dobie pandemii Learning Agility pozwala organizacji przejść od strategii przetrwania do strategii rozwoju.
9 lipca 2020
Lumina Learning jest wiodącym na świecie dostawcą innowacyjnej psychometrii. Od 2009 roku dostarcza najnowocześniejsze narzędzia osobowości, inteligencji emocjonalnej i kompetencji.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

[mautic type="focus" id="2"]

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.