Ospały zespół

Większość działów sprzedażowych pracuje albo na zamówieniach od stałych klientów albo na leadach sprzedażowych z akcji marketingowych (mailingi, zapytania ofertowe itp.). Taka sytuacja prowadzi do uśpienia zespołu. Handlowcy mają poczucie, że nieustannie pracują na wysokich obrotach, a sprzedaż jest realizowana wyłącznie dzięki ich działaniom. Jest jednak różnica między zbieraniem zamówień i obsługą stałych klientów (farmerstwo), a prawdziwą sprzedażą – zdobywaniem nowych klientów (hunting).
10 sierpnia 2017
zdjęcie - Ospały zespół


Ospały zespół - „Choroba działów sprzedaży”

Analiza rynku

  • Fakt 1. 64% menedżerów i dyrektorów sprzedaży, z którymi pracują konsultanci GAMMY, uważa, że ich zespoły sprzedażowe pracują poniżej poziomu ich oczekiwań.

  • Fakt 2. Dobry handlowiec jest prawdopodobnie jedynym kandydatem na rynku pracy, którego praktycznie każdy pracodawca jest w stanie zatrudnić. I to nawet w sytuacji, kiedy nie ma otwartej rekrutacji na takie właśnie stanowisko.

  • Fakt 3. Większość działów sprzedażowych pracuje albo na zamówieniach od stałych klientów albo na leadach sprzedażowych z akcji marketingowych (mailingi, zapytania ofertowe itp.). Taka sytuacja prowadzi do uśpienia zespołu. Handlowcy mają poczucie, że nieustannie pracują na wysokich obrotach, a sprzedaż jest realizowana wyłącznie dzięki ich działaniom. Jest jednak różnica między zbieraniem zamówień i obsługą stałych klientów
    (farmerstwo), a prawdziwą sprzedażą – zdobywaniem nowych klientów (hunting).

[reklama numer="1"]

Cechy ospałego zespołu:

  • pracuje na leadach sprzedażowych pozyskanych przez dział
    marketingu/dział e-commerce,
  • kontaktuje się ze swoimi stałymi klientami lub z klientami z bazy CRM,
  • nie umawia samodzielnie spotkań,
  • w przypadku porażki sprzedażowej, zrzuca winę na pracodawcę (złe
    produkty/usługi, wysoka cena itd.),
  • nie czuje odpowiedzialności za sprzedaż.

Zespół aktywny:

  • pracuje na leadach sprzedażowych pozyskanych przez dział
    marketingu/dział e-commerce,
  • kontaktuje się ze swoimi stałymi klientami lub z klientami z bazy CRM,
  • nie umawia samodzielnie spotkań,
  • w przypadku porażki sprzedażowej, zrzuca winę na pracodawcę (złe
    produkty/usługi, wysoka cena itd.),
  • nie czuje odpowiedzialności za sprzedaż.

Model GAMMY „jak z ospałych handlowców zrobić
proaktywnych”

[reklama numer="2"]

4 FUNDAMENTY:

  • Część analityczna
    Analizujemy gdzie dana usługa/produkt najlepiej trafia - do jakiego typu firmy, jakiego typu decydenta. Na podstawie zebranych informacji, weryfikujemy czy handlowcy inwestują swój czas na klientów z dużym potencjałem oraz na najlepszych okazjach sprzedażowych.

  • Trochę przekonujemy
    Pokazujemy, że leady np. z telemarketingu nie do końca są jakościowe. Osoby, które umawiają spotkanie mają na celu umówić spotkanie, a handlowcy mają na celu sprzedać, a to są już różne cele, nie zawsze idące w parze.

    Ponadto, pokazujemy, że hunting– aktywne zdobywanie nowych klientów to prawdziwa sztuka perswazji i artyzm sprzedażowy. To te kompetencje z punktu widzenia rynku pracy są najwyżej wynagradzane.

  • Pokazujemy, że się da
    Podczas szkolenia trener samodzielnie wykonuje telefony do potencjalnych klientów i umawia spotkania, żeby pokazać handlowcom, że da się umówić spotkanie przez telefon, że można osiągać sukces.

  • Doprowadzamy do sytuacji, w której handlowiec osiąga sukces
    Uczestnicy przed szkoleniem przygotowują bazę kontaktów do rzeczywistych swoich klientów. Podczas szkolenia, w ramach ćwiczenia technik, handlowcy wykonują realne telefony do klientów i umawiają z nimi spotkania. Dzięki temu, handlowcy przekonują się na własnym przykładzie, że można osiągnąć sukces.

    W przypadku umawiania bardzo dużej liczby spotkań jakościowych (z osobą decyzyjną, z potencjałem sprzedażowym), bardzo ważnym elementem jest włączenie dla handlowców szkoleń ze sprzedaży tradycyjnej i finalizacji sprzedaży opartych o innowacyjną metodą, zapraszania rzeczywistych klientów na szkolenie

    My doprowadzamy do tego, że handlowcy sprzedają samodzielnie - wtedy mają motywację korzystać z naszych narzędzi, a to przekłada się na pieniądze - najsilniejszy motywator w dziale sprzedaży.

    Dodatkowo, handlowcy mają poczucie wpływu na wynik i biorą odpowiedzialność za sprzedaż, a nie szukają odpowiedzialności w firmie czy w przełożonym.

 

Chcesz rozwijać swoje umiejętności? Szukasz dobrych szkoleń menedżerskich, sprzedażowych czy rozwoju osobistego? Zobacz: Gamma - firma szkoleniowa roku.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

8 stycznia 2020
Willem Mastenbroek wyróżnił cztery style prowadzenia negocjacji. Każdy ma swoje plusy i minusy.
15 kwietnia 2019
Perswazja to społeczny wpływ na przekonania, postawy, intencje, motywacje i zachowania. Jest to forma manipulacji oparta na zaangażowaniu, która może zmienić nasze myśli i zachowania. Zasady perswazji posługują się słowami mającymi wpłynąć na innych ludzi i osiągnąć pożądane zmiany.
4 grudnia 2018
Storytelling sztuka opowiadania historii w celu zaangażowania publiczności i budowania więzi z klientem. Narrator przekazuje wiadomość, informacje i wiedzę w zabawny, ciekawy sposób. Jego narzędziami są techniki werbalne i niewerbalne.
13 listopada 2018
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zostało przeprowadzonych wiele badań naukowych dotyczących tego, w jaki sposób ludzki mózg dokonuje wyborów i jakie czynniki mogą wpływać na to, co mówimy i robimy, w tym także – co kupujemy. Co najlepsze, ta wiedza naukowa jest łatwo dostępna i może pomóc ci w zostaniu świetnym sprzedawcą.
28 września 2018
Obsługa klienta to wsparcie oferowane klientom – zarówno przed, jak i po zakupie i skorzystaniu z produktów lub usług – które sprawia, że ich doświadczenie z twoją firmą jest łatwe i przyjemne. Oferowanie bardzo dobrej obsługi klienta jest ważne, jeśli chcesz zatrzymać klientów na dłużej i rozwijać swoją firmę.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.