Trudne rozmowy, trudne sytuacje menedżerskie w pracy zdalnej

Zarządzanie zespołem zdalnym jest dla menadżera prawdziwym stress testem. Przyjdzie mu przeprowadzić wiele trudnych rozmów i rozwiązać wiele trudnych zawodowych sytuacji. W jaki sposób powinien to robić?

16 listopada 2020
zdjęcie - Trudne rozmowy, trudne sytuacje menedżerskie w pracy zdalnej

Zarządzanie zespołem zdalnym to wyzwanie

Dla wszystkich – zespołu pracowników i menadżera – praca zdalna jest wyzwaniem. Ograniczona komunikacja, długotrwała izolacja i działanie na odległość rodzą często stres, dyskomfort i frustrację. To może zniszczyć atmosferę w zespole i utrudnić realizację zawodowych zamierzeń. Menadżer musi umieć zmierzyć się z takimi sytuacjami.

[reklama numer="1"]

Menadżer – opanowanie i zimna krew

Przede wszystkim przełożony w tego typu sytuacjach musi być dla zespołu opoką. Wykazywać opanowanie i zimną krew. Nie mogą puścić mu nerwy, nie może załamywać rąk czy okazywać rezygnacji. Kiedy nadchodzi czas próby, oczy całego zespołu kierują się na menadżera, w nim poszukując nadziei na rozwiązanie problemu i znalezienia wyjścia z beznadziejnej sytuacji.

Sytuacja dla menadżera jest o tyle skomplikowana, że do dyspozycji ma tylko telefon i komunikatory internetowe.

[reklama numer="2"]

Trudne sytuacje menadżerskie

Trudne sytuacje menadżerskie można pogrupować w trzy bloki.

Problemy związane z wykonywaniem zawodowych projektów

To sytuacje, kiedy mimo zaangażowania całego zespołu projekt utknął w martwym punkcie. Może to wynikać z błędów podwykonawcy lub innego działu w firmie, który nie wykazuje dostatecznego zaangażowania.

Zadanie dla menadżera

Szef musi wyprowadzić projekt ze ślepej uliczki i skierować go na właściwe tory. Być może wymaga to stanowczej rozmowy z podwykonawcą lub kierownikiem innego działu. Trzeba działać zdecydowanie i wykorzystywać wszystkie możliwości, które daje pozycja w firmie!

Jak powinien zachować się menadżer?

Powinien wykazać się sprytem, rzutkością, pomysłowością przedsiębiorczością. Być zarówno zdecydowanym organizatorem, narzucającym swoją wolę innym, jak i roztropnym dyplomatą, który osiąga swoje cele bez używania „mocnych słów” czy apodyktycznych gestów.

Wybór strategii zależy od tego, gdzie leży problem. Menadżer ma obowiązek trafnie go zdefiniować. Przede wszystkim musi wiedzieć, kto odpowiada za przestój. Następnie czy to, że projekt nie może ruszyć z miejsca wynika z niekompetencji i złej woli czy może braku zasobów ludzkich, nadmiaru obowiązków lub po prostu niedostatecznej wiedzy? Być może projekt utkwił na czymś biurku, bo pracownik nie zdaje sobie z sprawy z jego wagi lub nie przekazano mu wystarczająco informacji, co ma dokładnie zrobić?

Dopiero po udzieleniu odpowiedzi na te pytania menadżer powinien obrać strategię działania - czy użyć „kija” „czy marchewki”.

Problemy wynikające z izolacji pracowników

Najczęstszy problem pojawiający się podczas zarządzania zespołem zdalnym, to problem wynikający z warunków, w jakich działa zespół. Pracownicy wykonują swoje obowiązki w samotności, są pozbawieni bezpośredniego kontaktu z innymi i najczęściej zamknięci w czterech ścianach mieszkania. Izolacja może powodować obniżenie nastroju, a nawet stany depresyjne. Menadżer musi zadbać o dobry nastrój emocjonalny zespołu.

Zadanie dla menadżera

W takim wypadku menadżer powinien umieć:

  • dostrzec gorszą formę podwładnego
  • rozpoznać władające nim emocje
  • zapewnić wsparcie emocjonalne
  • podtrzymywać lub odbudowywać więzi międzyludzkie, które pozwolą przezwyciężyć gorszy nastrój związany z doskwierającą izolacją.

Jak powinien zachować się menadżer?

Menadżer powinien umieć się wykazać wrażliwością oraz psychologiczną przenikliwością. Nie jest to zadanie proste, przecież kontakt z podwładnymi odbywa się tylko zdalnie. Dlatego ważne jest, żeby podczas kontaktowania się z zespołem menadżer korzystał z kamer video. Dzięki temu, obserwując mowę ciała i mimikę podwładnych będzie w stanie dostrzec, który z nich jest w gorszej formie. I będzie mógł interweniować.

Żeby poprawić nastrój zespołu należy wykazać się taktem i empatią. Trzeba poświęcić pracownikowi czas i przeprowadzić z nim spokojną (pewnie niejedną)  rozmową. Mniej formalną, nie poświęconą sprawom zawodowym.

Do swojego zespołu menadżer może też wprowadzać element team building online - wspólne działania, o charakterze rozrywkowym lub towarzyskim mające charakter zdalny.

Team building online to może być:

  • wspólne, regularne „pogaduchy” nie związane z pracą
  • ćwiczenia online
  • codzienne, małe rytuały, np. wypicie kawy z cały zespołem.

Działań związanych z team building online jest sporo, menadżer powinien wprowadzać te, które pasują do ogólnej atmosfery panującej w zespole oraz te, które nie będą kłócić się z charakterami poszczególnych członków zespołu.

[reklama numer="3"]

Problemy związane ze spadkiem motywacji i efektywności

Zarządzanie pracą zdalną to również zmagania ze spadkiem motywacji i efektywności u podwładnych. Może to wynikać m. in. z takich powodów:

  • będąc z daleka od biura, od firmy, pracownik przestaje się z nią utożsamiać i postrzega siebie jako „człowieka do wynajęcia”, w myśl zasady „dzisiaj tu, jutro tam, gdzie lepsza oferta”
  • działając w domu pracownik ulega myśleniu „na wszystko mam czas”
  • domowe rozpraszacze – rodzina, media – nie pozwalają skupić się na pracy.

Zadanie dla menadżera

Menadżer przede wszystkim powinien zidentyfikować źródło spadku efektywności u pracownika i zastosować odpowiednie do tego środki zaradcze.

Jak powinien zachować się menadżer?

Jeżeli mniejsza wydajność wynika z ogólnego rozgardiaszu w jakim działa pracownik lub przeświadczenia, że na wszystko ma czas, menadżer może wprowadzić więcej dyscypliny:

  • nieprzekraczalne deadline’y,
  • raportowanie efektów pracy,
  • „stałe elementy gry”( np. systematyczne zebrania online), co narzuci pracownikowi większy reżim w działaniu.

Jeżeli natomiast problem wynika ze słabnącego utożsamienia pracownika z firmą, menadżer może posłużyć się elementami team building online, jak i starać się udowodnić, że firma ciągle tak samo dba o pracownika, jak podczas pracy stacjonarnej. To ostatnie można udowodnić np. proponując pracownikowi atrakcyjne szkolenia online. To pokaże, że firma ciągle chce rozwijać potencjał pracownika.

Podsumowanie

Praca zdalna może być przyczyną wielu trudnych sytuacji. Menadżer, jeśli chce je szybko rozwiązywać musi działać zdecydowanie, ale i empatycznie. Tylko wtedy jest w stanie tak ułożyć pracę zespołu, żeby była ona wydajna i przebiegała w dobrej atmosferze.

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u? Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

22 grudnia 2021
Szanowni Państwo! W czerwcu 1925 roku ukazała się książka „The Psychology of Selling” napisana przez E.K. Stronga, była to pierwsza nowatorska praca opisująca model sprzedaży. Wprowadziła ona koncepcję technik sprzedaży, takich jak cechy i korzyści, radzenie sobie z odmowami, zamykanie sprzedaży czy pytania otwarte w sprzedaży i zamknięte. Ponieważ od tego momentu minęło już prawie 100 lat, pozwalamy sobie przedstawić...
22 grudnia 2021
Szanowni Państwo! W tej części przedstawiamy kolejne modele sprzedaży, w tym rewolucyjny The Challenger Sale. Model ten został opracowany na podstawie szeroko zakrojonego badania, w którym bardzo szczegółowo przeanalizowano 70 tysięcy wizyt handlowych przeprowadzonych przez prawie 7 tysięcy handlowców w 95 branżach w różnych krajach . Model ten jest określany jako czwarta rewolucja w sprzedaży. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJ To nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.