Gry team buildingowe

Istotą większości gier jest wygrywanie, rywalizacja. Konkurowanie ze sobą pojedynczych uczestników bądź całych zespołów mocno angażuje ludzi, wyzwala, energię, autentyczne emocje i adrenalinę . Można by więc założyć, że to idealny sposób na udany team buliding.

18 grudnia 2018
zdjęcie - Gry team buildingowe

Gry team buildingowe

Istotą większości gier jest wygrywanie i rywalizacja. Konkurowanie ze sobą pojedynczych uczestników bądź całych zespołów mocno angażuje ludzi, wyzwala, energię, autentyczne emocje i adrenalinę.

Można by więc założyć, że to idealny sposób na udany teambuliding.

Jednakże tam gdzie są zwycięscy są  również przegrani. To niesie ryzyko nieprzyjemnych emocji i potencjalnych konfliktów, co byłoby całkowitym przeciwieństwem celów jakie stawiamy przed teambuildingiem.

Jak więc przeprowadzić udany, energetyczny teambuilding nie odwołując się do rywalizacji ?

  • Po pierwsze – niekoniecznie trzeba unikać rywalizacji w trakcie teambuildingu – dopiero jego zakończenie powinno mieć charakter koncyliacyjny. W trakcie wydarzenia konkurowanie jest jak najbardziej możliwe i dopuszczalne.

  • Po drugie – nawet jeśli zdecydujemy się ma mechanikę gier teambuildingowych bazującej na rywalizacji to możemy zadbać o właściwy odbiór zadań i atmosferę wśród uczestników poprzez odpowiednie omówienia – takie, które będą kanalizowały energię na współpracę.

  • Po trzecie – jest wiele gier, które na pozór wspierają konkurowanie, ale tak naprawdę premiują współpracę (np. wybudowanie najwyższej wieży – grupy mogą budować samodzielnie, albo zebrać się w jeden zespół i zbudować wspólną konstrukcję, która siłą rzeczy będzie najwyższa).

Dziś, w obliczu zmian pokoleniowych bardzo ważny jest aspekt współpracy miedzy ludźmi.

[reklama numer="1"]

Teorie zależności mówią  o trzech programach życiowych w tym względzie:

  • zależność – kiedy człowiek do realizacji celów potrzebuje pełnego wsparcia drugiego człowieka – w postaci jego zasobów, czasu, uwagi etc.

  • niezależność – kiedy człowiek nie potrzebuje niczyjej pomocy i wykorzystuje własne zasoby, aby zrealizować cele.

  • współzależność – współpraca między ludźmi umożliwiająca synergię zasobów, talentów i predyspozycji, zgodnie z założeniem, że 2+2 nie zawsze musi dawać 4.

Dzisiejsi Y’grekowie i Z’eci mają silną orientację na niezależność. Współzależność traktują jak…. Zależność. Warto, aby gry integracyjne zamiast wspierać rywalizację i tym samym niezależność wskazywały jak ważna jest współzależność, że łączenie zasobów i potencjałów umiejętności i umysłów daje lepsze efekty niż praca każdego człowieka z osobna.

Idealna gra integracyjna umożliwia pracę niezależną i promuje współzależną. Uczestnicy dzięki takiemu doświadczeniu dostają szansę na zmianę przekonań, a w rezultacie zachowań na te zmierzające do współpracy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

24 czerwca 2019
Istnieje wiele sposobów na integrację w firmie i wcale nie musi ona sprowadzać się do wspólnego spędzania czasu przy stole, podczas weekendowych wyjazdów do hotelu.
24 czerwca 2019
Firmowa integracja potrafi przybierać naprawdę różne oblicza. Nie musi być to już bynajmniej wypad do pubu czy hotelowe imprezowanie. Integracja zaczyna nabierać zupełnie innych, zróżnicowanych form, które nie dość, że odstresowują i dają rozrywkę, to na dodatek tworzą więzi, budują zaufanie i doskonalą umiejętności wspólnego działania.
24 czerwca 2019
Wyjazdy integracyjne dla firm coraz częściej przybierają urozmaicone formy, bardzo odległe od dobrze wszystkim znanych wyjazdów hotelowych. Obecnie tworzy się je w oparciu o team building, który ma za zadanie, na podstawie konkretnego scenariusza, wzmocnić więzy między pracownikami.
24 czerwca 2019
Integracja nie musi być wcale nudnym, służbowym obowiązkiem, który trzeba wykonać dla świętego spokoju. Może być wyzwaniem, świetną zabawą, a nawet prawdziwą przygodą, która porwie wszystkich uczestników.
24 czerwca 2019
Wiele mówi się ostatnio o różnych formach, które mogą przybierać szkolenia integracyjne dla firm. Kreatywność pod tym względem bywa naprawdę olbrzymia. Każdemu z tego typu pomysłów powinna jednak zawsze przyświecać idea team buildingu. Czym on tak naprawdę jest i do czego może się przydać podczas wyjazdów firmowych?

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

[mautic type="focus" id="2"]

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.