Podstawowe korzyści z team buildingu

Hasło „team building” większości kojarzy się z korporacyjną nowomową i nowoczesnymi metodami zarządzania zespołem pracowników, jednak często nie zdajemy sobie sprawy, co tak dokładnie kryje się pod tym pojęciem. Tymczasem większość działających współcześnie firm – zarówno małych i dużych, prywatnych jak i państwowych – w jakimś zakresie stosuje team building. O co jednak chodzi?

18 grudnia 2018
zdjęcie - Podstawowe korzyści z team buildingu

Podstawowe korzyści z team buildingu

Hasło "teambuilding" większości kojarzy się z korporacyjną nowomową i nowoczesnymi metodami zarządzania zespołem pracowników, jednak często nie zdajemy sobie sprawy, co tak dokładnie kryje się pod tym pojęciem.

Tymczasem większość działających współcześnie firm - zarówno małych i dużych, prywatnych jak i państwowych - w jakimś zakresie teambuildingu znajdują się wszelkie zorganizowane przez pracodawcę aktywności mające na celu integrację zespołu pracowników, pogłębienie więzi między nimi oraz naukę współpracy (wzajemne odkrywanie mocnych i słabych stron, określanie nieformalnych ról w zespole, poprawę wzajemnego rozumienia).

Pod tymi suchymi z pozoru hasłami kryją się przede wszystkim wszelkie formy integracji zespołu, gry szkoleniowe, wyjazdy i imprezy integrujące, szkolenia integracyjne a także wspólne zajęcia pozasłużbowe.

Profesjonalna integracja skutkuje przede wszystkim poprawą relacji oraz zażyłości pomiędzy poszczególnymi pracownikami. Daje to szansę na budowę zgranego i dobrze współpracującego zespołu, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie jego efektywności.

[reklama numer="1"]

Zgrany zespół dobrze znających się ludzi to również czynnik ułatwiający rozwiązywanie problemów, które - nie oszukujmy się - pojawiają się zawsze, nawet w najlepiej współpracującym teamie. Im lepiej poszczególni pracownicy się znają i im głębsza jest ich relacja pozasłuzbowa, tym łatwiej rozwiązuje się konflikty na różnym tle, również kulturowym (w szczególności dotyczy to zespołów wielonarodowościowych).

Jak pokazuje doświadczenie, teambuilding prowadzi również do kształtowania i umacniania w pracownikach postawy pro-zespołowej - odpowiedzialności za team oraz gotowości do pomocy współpracownikom zamiast niezdrowej rywalizacji.

Ponadto, wykształcenie w pracownikach gotowości do wsparcia kolegów z zespołu i dzielenia się wiedzą oraz umiejętnościami owocuje podwyższeniem poziomu wyszkolenia członków zespołu, a w konsekwencji wzrostem jego efektywności i profesjonalizmu dostarczanych usług.

Na samym końcu - choć nie jest to pewnie najmniej ważny aspekt - należy dodać, że większość wspólnych zajęć integracyjnych przynosi pracownikom dobrą zabawę i miło spędzony czas.

Jak pokazuje powyższa analiza, szkolenia integracyjne to nie tylko fajna zabawa, ale przede wszystkim niezwykle istotny składnik ogólnej efektywności firmy. Zbliżenie do siebie poszczególnych członków zespołu owocuje bowiem poprawą ich współpracy, ogólnego poziomu wyszkolenia oraz atmosfery w teamie. Każdy pracodawca i przełożony powinien więc pamiętać o tym, że zespół należy zbudować.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

24 czerwca 2019
Istnieje wiele sposobów na integrację w firmie i wcale nie musi ona sprowadzać się do wspólnego spędzania czasu przy stole, podczas weekendowych wyjazdów do hotelu.
24 czerwca 2019
Firmowa integracja potrafi przybierać naprawdę różne oblicza. Nie musi być to już bynajmniej wypad do pubu czy hotelowe imprezowanie. Integracja zaczyna nabierać zupełnie innych, zróżnicowanych form, które nie dość, że odstresowują i dają rozrywkę, to na dodatek tworzą więzi, budują zaufanie i doskonalą umiejętności wspólnego działania.
24 czerwca 2019
Wyjazdy integracyjne dla firm coraz częściej przybierają urozmaicone formy, bardzo odległe od dobrze wszystkim znanych wyjazdów hotelowych. Obecnie tworzy się je w oparciu o team building, który ma za zadanie, na podstawie konkretnego scenariusza, wzmocnić więzy między pracownikami.
24 czerwca 2019
Integracja nie musi być wcale nudnym, służbowym obowiązkiem, który trzeba wykonać dla świętego spokoju. Może być wyzwaniem, świetną zabawą, a nawet prawdziwą przygodą, która porwie wszystkich uczestników.
24 czerwca 2019
Wiele mówi się ostatnio o różnych formach, które mogą przybierać szkolenia integracyjne dla firm. Kreatywność pod tym względem bywa naprawdę olbrzymia. Każdemu z tego typu pomysłów powinna jednak zawsze przyświecać idea team buildingu. Czym on tak naprawdę jest i do czego może się przydać podczas wyjazdów firmowych?

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

[mautic type="focus" id="2"]

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.