Lean Management

Bez względu na to czy mamy do czynienia z firmą produkcyjną czy usługową, to przyglądając się dokładnie jej funkcjonowaniu dostrzeżemy mnóstwo podobieństw. Działanie każdej firmy opiera się na realizacji serii procesów, których suma powinna dawać oczekiwany wynik biznesowy. Lean management dzięki temu, że skupia się na doskonaleniu procesów, eliminacji istniejących w nich marnotrawstw oraz koncentruje się na dostarczaniu wartości klientowi znajdzie zastosowanie w każdym rodzaju przedsiębiorstwa.

22 października 2018
zdjęcie - Lean Management

 

Lean Management

 

Lean, wstęp

Lean management dzięki temu, że skupia się na doskonaleniu procesów, eliminacji istniejących w nich marnotrawstw oraz koncentruje się na dostarczaniu wartości klientowi znajdzie zastosowanie w każdym rodzaju przedsiębiorstwa. I w każdym przyniesie wymierne, dające się wyrazić liczbowo efekty.

Aby jednak osiągnąć sukces w tworzeniu firmy, która jest Lean, trzeba ukształtować postawy wszystkich pracowników organizacji - od zarządu aż po pracowników liniowych. Dzieje się tak dlatego, że jedynym czynnikiem pozwalający na prawdziwą transformację firmy są ludzie.

Lean to myślenie w kategoriach tego, co jest dobre dla klienta i organizacji oraz dostrzeganie w jaki sposób każdego dnia możemy stawać się doskonalsi w realizacji swoich zadań.

Jednak wysiłek, który włoży organizacja w budowanie kultury Lean przekształci się wymierne korzyści. Jako Firma zaczniecie szybciej reagować na potrzeby swoich klientów dzięki skróceniu czasu realizacji każdego procesu. Jakość wykonywanych zadań oraz produktywność każdego pracownika wzrośnie dzięki eliminacji marnotrawstw i błędów procesowych.

Ludzie, którzy biorą odpowiedzialność za realizowane zadania oraz nie są zmuszani przez system do robienia mnóstwa bezsensownych rzeczy zwiększają swoje zaangażowanie i motywację. Są to rzeczy, do których warto dążyć.

[reklama numer="1"]

Kultura i narzędzia Lean

Dlaczego zatem mimo bezsprzeczny korzyści jakie wynikają z budowania kultury Lean wiele firm nie sięga po to rozwiązanie?

Główną przyczyną jest brak odwagi, by skonfrontować się z modelem myślenia „zawsze tak robiliśmy”.

Drugim ważnym powodem jest czas. Aby utrwalić zmiany i zbudować kulturę organizacyjną opartą o ciągłe doskonalenie musimy patrzeć na transformację firmy jak na bieg maratoński a nie jak na sprint – co jest dość trudne w czasach, kiedy wszyscy oczekują natychmiastowych rezultatów.

Trzecią barierą jest niechęć najwyższego kierownictwa do bezpośredniego uczestniczenia w pracach związanych z wdrażaniem Lean – nadmiernie rozbuchane ego menadżerów utrudnia im partnerską, zespołową pracę z ludźmi z niższych pięter hierarchii.

Czwartym utrudnieniem jest ilość mitów, które narosły wokół Lean i plasują ten sposób działania głównie w produkcji, łącząc tylko z redukcją kosztów lub zapasów oraz odkładaniem narzędzi na właściwe miejsca.

Jeśli jednak uda się przezwyciężyć te trudności okaże się, że wdrażanie Lean bazuje przede wszystkim na zdrowym rozsądku. I zdecydowanie nie jest działaniem operacyjnym lecz strategicznym.

Nie polega na wdrożeniu poszczególnych narzędzi, powieszeniu tablic board meetingowych na korytarzach ale na tym, by sprawić, że każdy pracownik chce i potrafi dostrzegać otaczające go marnotrawstwa oraz ma wsparcie organizacji w ich usuwaniu.

[reklama numer="2"]

Transformacja Lean

Od czego powinniśmy zatem zacząć transformację Lean?

Taiichi Ohno wskazywał dwa filary Lean:

  • ciągłe doskonalenie
  • szacunek dla ludzi

Wydaje się proste. Budując kulturę ciągłego doskonalenia musimy rozpocząć od zidentyfikowania, co jest wartością w procesach realizowanych w firmie. Następnie stworzyć mapy istniejących procesów oraz zbudować wraz z ludźmi, którzy te procesy realizują, mapy najbliższego stanu docelowego (nie istnieje stan idealny. W końcu chcemy się ciągle doskonalić :-)).

Następnie korzystając z narzędzi lean management (PDCA,  TQM, 5S,  ZProblem Solving itd.) realizujemy nowy proces, standaryzujemy go… i szukamy przestrzeni na kolejne usprawnienia.  Bo rynek będzie stawiał nam nowe wyzwania. Tym razem jednak firma będzie na nie gotowa i będzie widziała w jaki sposób szybko i skutecznie zaspokoić oczekiwania klientów.

Co jeszcze jest niezbędne w Lean Management?

Przede wszystkim odwaga, by móc podejmować śmiałe decyzje. Konieczna będzie także wiedza dotycząca technik, metod i narzędzi wykorzystywanych w lean management.  Potrzebujemy też cierpliwości i otwartości na ludzi, by skutecznie przewodzić im w procesie zmiany.

I warto mieć skutecznego partnera,  który będzie wspierać organizację na początku drogi, ponieważ jak pokazuje praktyka – osoby z zewnątrz (posiadające wiedzę i doświadczenie w budowaniu kultury lean) szybciej dostrzegają istniejące dysfunkcje.  Spowodowane jest to tym,  że istniejący stan rzeczy nie jest ich codziennością i każdą nieprawidłowość widzę ostrzej.

[reklama numer="3"]

Szkolenia Lean - Kiedy najlepiej rozpocząć transformację?

Zarówno firmy które borykają się z poważnymi trudnościami jak również te, które funkcjonują bardzo dobrze mają obszary które można doskonalić.  Jeśli przyjmiemy, że lean management jest strategią, to każdy moment jest idealny, by rozpocząć jej budowanie.

Ta chwila także jest idealna byś podjął decyzję, że chcesz aby twoja organizacja stała się  lean.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJ To nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
21 stycznia 2021
Dlaczego Learning Agility jest jedną z najważniejszych kompetencji lidera. Jaki zespół kompetencji składa się na Learning Agility. Czy można ocenić poziom Learning Agility podczas procesów rekrutacji. Jakie konkretnie postawy i umiejętności należy kształcić i wzmacniać, by przygotować się kompetencyjnie do funkcjonowania w zmiennej rzeczywistości (VUCA). Jak w dobie pandemii Learning Agility pozwala organizacji przejść od strategii przetrwania do strategii rozwoju.
9 lipca 2020
Lumina Learning jest wiodącym na świecie dostawcą innowacyjnej psychometrii. Od 2009 roku dostarcza najnowocześniejsze narzędzia osobowości, inteligencji emocjonalnej i kompetencji.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

[mautic type="focus" id="2"]

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.