Mentoring

Mentoring to relacja pomiędzy mistrzem a uczniem, polegająca na rozwijaniu i odkrywaniu potencjału ucznia. Jak to osiągnąć? Gdzie szukać mentorów i skąd czerpać inspiracje?
17 lutego 2015
zdjęcie - Mentoring

    Samo słowo pochodzi od imienia postaci z Odysei Homera – Mentora, którego to Odyseusz przed wyruszeniem na wyprawę zostawił ze swoim synem Telemachem, a który zajmował się nauczaniem i opieką nad chłopcem. Nazwą tą określa się relację pomiędzy mistrzem a uczniem polegającą na rozwijaniu i okrywaniu potencjału ucznia.

    Głównym zadaniem mentora jest inspirowanie i stymulowanie ucznia w oparciu o własne doświadczenie i wiedzę, ale nie poprzez dawanie rad, a przez ustawiczne wspieranie i wskazywanie pewnego rodzaju rozwiązań poprzez zadawanie pytań otwartych. Relacja mentora i mentee, jak nazywany bywa uczeń, opiera się na empatii i ma charakter jak najmniej sformalizowany, tak aby między stronami było jak najmniej barier. Istota mentoringu nie jest przekazywanie całej wiedzy, a jedynie tych jej elementów, które zostaną wskazane przez zainteresowanego. Bywa, że mentoringu jest mylnie utożsamiany z coachingiem, który ma na celu podniesienie ogólnych kompetencji, podczas gdy mentoring, jak wskazano, skupia się na konkretnych zagadnieniach. Kolejną różnicą jest zakres czasowy, bowiem mentoring polega na długofalowej współpracy, podczas gdy spotkanie z coachem może być nawet jednorazowe. Mentoring może dotyczyć również pracy nad zmianą nawyków, postrzeganiu siebie i swojego życia.

    [reklama numer="1"]

    Można wyróżnić następujące typy mentorów:

    • mentor branżowy – osoba powołana przez agencje rządowe bądź organizacje zawodowe, aby przeszkoliła kandydata na jakieś stanowisko
    • mentor korporacyjny – rodzaj konsultanta, doradcy na różnych etapach ścieżki kariery w korporacji
    • mentor społeczny – osoba wspierająca tych, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach życiowych, mających mniejsze szanse od innych. 
    Mentoring można podzielić również ze względu na formę: na mentoringu indywidualny prowadzony dla jednej osoby oraz grupowy prowadzony dla dwóch lub trzech osób. Istnieje jeszcze e-mentoring jako otwarta forma kształcenia.
    W procesie mentoringu można wskazać kilka etapów relacji między uczniem a mistrzem. Pierwszy to przede wszystkim poznanie i uświadomienie. Wiąże się z autorefleksją, iż przyszły mentorowany ma potrzebę mentoringu. Istotne jest dokładne zbadanie i wskazanie, jakie sfery potrzebują wsparcia mentora. Potem obie strony relacji poznają się wzajemnie, zacieśniają więź i rozpoczynają pracę. Etap drugi obejmuje planowanie ścieżki rozwoju, trzeci etap to wyznaczenie celów, do osiągnięcia których będą dążyły strony.

    Współczesna koncepcja mentoringu znajduje zastosowanie głównie w zarządzaniu, ale może być wykorzystywana z powodzeniem także w innych dziedzinach. Jeśli interesują Cię tematy mentoringu, coachingu czy szkolenie dla kierowników i managerów zapoznaj się z naszymi szkoleniami otwartymi lub zamkniętymi. Pamiętaj Gamma została wybrana firmą szkoleniową roku! Warto nam zaufać.


    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    24 maja 2021
    Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
    26 kwietnia 2021
    Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
    25 marca 2021
    TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJ To nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
    21 stycznia 2021
    Dlaczego Learning Agility jest jedną z najważniejszych kompetencji lidera. Jaki zespół kompetencji składa się na Learning Agility. Czy można ocenić poziom Learning Agility podczas procesów rekrutacji. Jakie konkretnie postawy i umiejętności należy kształcić i wzmacniać, by przygotować się kompetencyjnie do funkcjonowania w zmiennej rzeczywistości (VUCA). Jak w dobie pandemii Learning Agility pozwala organizacji przejść od strategii przetrwania do strategii rozwoju.
    9 lipca 2020
    Lumina Learning jest wiodącym na świecie dostawcą innowacyjnej psychometrii. Od 2009 roku dostarcza najnowocześniejsze narzędzia osobowości, inteligencji emocjonalnej i kompetencji.

    Zapraszamy do naszej

    gamma Wiki +

    Znajdziesz tam:
    • 800 pigułek wiedzy
    • 40 filmów edukacyjnych
    • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
    Raporty HR
    Raporty HR

    Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

    Video
    Video

    Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

    Audio
    Audio

    Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

    Artykuły
    Artykuły

    Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Wideo
    Wideo

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

    powiązane z tematem artykułu

    [mautic type="focus" id="2"]

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Zadzwoń do nas:

    tel.: 505 273 550,

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza

    Kontakt
    biuro@projektgamma.pl
    tel.: 505 273 550


    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa
    NIP: 113-26-90-108


    Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
    © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.