Model Diltsa

Model Diltsa opisuje funkcjonowanie człowieka, a także ukazuje schemat dokonywania zmian i uczenia się. Jego twórcą jest dr Robert Dilts, który opierał się na pracach antropologa Gregora Batesona, który z kolei bazował na jeszcze wcześniejszych badaniach Bertranda Russela.

17 lutego 2015
zdjęcie - Model Diltsa

Dilts Piramida wiedzy


Jest to model opisujący funkcjonowanie człowieka, a także ukazujący schemat dokonywania zmian i uczenia się. Jego twórcą jest dr Robert Dilts, który opierał się na pracach antropologa Gregora Batesona, który z kolei bazował na jeszcze wcześniejszych badaniach Bertranda Russela.

Bateson określił podstawowe poziomy uczenia się i zmiany, a Dilts rozwinął je, tworząc model neurologiczny Diltsa (można spotkać się również z nazwami: poziomy logiczne lub poziomy Diltsa). Każdy z utworzonych przez niego poziomów zawiera i organizuje elementy zbioru niższego, a każdy wyższy poziom posiada większy stopień wpływu na jednostkę, organizm czy system. Jeżeli na którymkolwiek poziomie dokonana zostanie zmiana jednego z elementów, to zmiana ta wywołuje efekt na poziomie niższym (chunking down) lub wyższym (chunking up). Model ma na celu zaprezentowanie relacji pomiędzy poszczególnymi poziomami i tego, jak można je wykorzystywać w coachingu. Poziomy neurologiczne Robert Dilts opisał w książce „Od przewodnika do inspiratora, czyli Coaching przez duże C.

 

Chcesz rozwinąć swoją wedzę? Sprawdź listę naszych szkoleń. Gamma - firma szkoleniowa roku.

 

Wyróżniono 5 podstawowych poziomów:

  1. Środowisko, czyli gdzie? (nasze otoczenie, w którym żyjemy i pracujemy)
  2. Zachowanie, czyli co? (wszystko, co robimy, co składa się na wykonywaną przez nas pracę)
  3. Możliwości i umiejętności, czyli jak? (wiedza, umiejętności, kompetencje)
  4. Przekonania i wartości, czyli dlaczego? (wszystko, w co wierzymy, czym kierujemy się, podejmując decyzje) 
  5. Tożsamość, czyli kto? (kim jesteśmy, jakie role życiowe pełnimy?)
  6. Duchowość, czyli po co?(wizja, sens życia)

Czasami poziomy te rozwijane są na więcej podpunktów.

Dla nas najbliższa pozostaje definicja stworzona przez Roberta Diltsa. Według niego coaching polega na wydobywaniu z ludzi ich mocnych stron oraz pomaganiu ludziom w pokonywaniu osobistych ograniczeń, tak aby mogli osiągać założone cele. Ważne jest także ułatwianie im bardziej efektywnego funkcjonowania w zespole.


Zobacz więcej: http://www.crn.pl/artykuly/biznes/2013/07/coaching-menedzerski#ixzz37iZtFemY

Gamma - firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi szkoleniami sprzedażowymi jak: szkolenia negocjacje czy szkolenia techniki sprzedaży. Zaufaj naszemu doświadczeniu.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

22 grudnia 2021
Szanowni Państwo! W czerwcu 1925 roku ukazała się książka „The Psychology of Selling” napisana przez E.K. Stronga, była to pierwsza nowatorska praca opisująca model sprzedaży. Wprowadziła ona koncepcję technik sprzedaży, takich jak cechy i korzyści, radzenie sobie z odmowami, zamykanie sprzedaży czy pytania otwarte w sprzedaży i zamknięte. Ponieważ od tego momentu minęło już prawie 100 lat, pozwalamy sobie przedstawić...
22 grudnia 2021
Szanowni Państwo! W tej części przedstawiamy kolejne modele sprzedaży, w tym rewolucyjny The Challenger Sale. Model ten został opracowany na podstawie szeroko zakrojonego badania, w którym bardzo szczegółowo przeanalizowano 70 tysięcy wizyt handlowych przeprowadzonych przez prawie 7 tysięcy handlowców w 95 branżach w różnych krajach . Model ten jest określany jako czwarta rewolucja w sprzedaży. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJ To nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

[mautic type="focus" id="2"]

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.