Ocena 360 stopni przykład, Metoda 360 stopni

Ocena 360 lub metoda 360 stopni wsperiera funkcjonowanie firmy i niewątpliwie wpływa na relacje współpracowników. Trudno jest jednak stworzyć ogólny kwestionariusz dla tej metodyki, ponieważ powinien być on uniwersalny dla każdej placówki.

28 października 2014
zdjęcie - Ocena 360 stopni przykład, Metoda 360 stopni

Ocena 360 stopni / Metoda 360 stopni


Ocena 360 stopni przykład

Ze względu na unikalność tej formy oceny znalezienie nawet ogólnych wytycznych, jak może ona wyglądać, jest trudne. Warto jednak spróbować, w chociaż bardzo podstawowej formie przedstawić przykład pytań, jakie mogą być zawarte w ankiecie przy ocenie 360 stopni lub na wywiadzie, o obu możecie przeczytać więcej we wcześniejszym wpisie, który znajdziecie TUTAJ.

Odpowiednie przygotowanie

Każdą ocenę należy podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest przygotowanie, w skład którego wchodzi przeprowadzenie badania, jakie cele ma firma, co chce osiągnąć przez badanie, jaka jest struktura firmy i czy ocena ma dotyczyć wszystkich szczebli pracowników czy tylko niektórych. Wstępne oszacowanie czasu i nakładów oraz zadecydowanie o rodzaju oceny między ilościową a jakościową. Podczas przygotowania oceny należy również podjąć decyzję, czy będziemy przeprowadzać oceny cyklicznie, czy chcemy jednorazowo zaobserwować, jak to narzędzie sprawdzi się w naszej firmie. Można również skorzystać z usług zewnętrznych które oferują niezależni audytorzy czy firmy szkoleniowe.

Kolejny etap to opracowanie ankiety lub pytań, które mają być zadane w czasie wywiadu z ocenianymi. Dostosowanie pytań jest najtrudniejszym aspektem przygotowania oceny, jest też – jak wspomniano wcześniej – przyczyną, dla której nie ma wzorców pytań gotowych do wykorzystania, np. w Internecie. Pomimo oferowanych programów, jeżeli komuś zależy na rzetelnie przeprowadzonej ocenie, warto korzystać z indywidualnie dostosowanych narzędzi.

[reklama numer="1"]

Pytania

Posiadając strategię i opracowany program, można przystąpić do przeprowadzenia badania. Każdy pracownik powinien być poinformowany, kiedy i w jakich godzinach odbędzie się ocena i jak będzie wyglądać. W tym celu warto rozdać przynajmniej kilka dni wcześniej wydruki pytań lub ankiet – wtedy każdy będzie mógł się z nimi zapoznać. Poniżej kilka przykładowych pytań:

  • Czy oceniany spokojnie i otwarcie informuje podwładnych o tym, co wymaga poprawy?
  • Czy oceniany zachęca podwładnych do pracy nad sobą?
  • Czy oceniany troszczy się o dobrą atmosferę w zespole?

Osoby zainteresowane zapoznaniem się z większą ilością przykładowych pytań zapraszam do lektury dostępnej w Internecie ogólnej ankiety: http://ebadanie.com/Ankieta/Formularz.aspx

Nie jest to gotowe narzędzie mogące być przystosowane do samodzielnego przeprowadzenia badania wśród pracowników swojej firmy, więc polecam zastosować ją tylko jako materiał poglądowy.

[reklama numer="2"]

Raport

Po zebraniu wyników należy je opracować i przygotować raport dla każdego z ocenianych. Warto zwrócić uwagę, aby unikać sformułowania „co jest źle”, a zamiast tego zapisać, co pracownik powinien zrobić, aby poprawić pewne aspekty swojej pracy. Krytyka powinna zawsze mieć formę konstruktywną, tak aby ułatwić wprowadzanie poprawnych zachowań. Samo stwierdzenie, iż coś jest źle, nie spowoduje u większości osób korekty zachowania. 

 

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJ To nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
21 stycznia 2021
Dlaczego Learning Agility jest jedną z najważniejszych kompetencji lidera. Jaki zespół kompetencji składa się na Learning Agility. Czy można ocenić poziom Learning Agility podczas procesów rekrutacji. Jakie konkretnie postawy i umiejętności należy kształcić i wzmacniać, by przygotować się kompetencyjnie do funkcjonowania w zmiennej rzeczywistości (VUCA). Jak w dobie pandemii Learning Agility pozwala organizacji przejść od strategii przetrwania do strategii rozwoju.
9 lipca 2020
Lumina Learning jest wiodącym na świecie dostawcą innowacyjnej psychometrii. Od 2009 roku dostarcza najnowocześniejsze narzędzia osobowości, inteligencji emocjonalnej i kompetencji.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

[mautic type="focus" id="2"]

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.