ZARZĄDZANIE OPARTE NA UZDOLNIENIACH PRACOWNIKÓW

Firma Gallup w jednym ze swoich badań zadała menedżerom pytanie :„Dlaczego twoim zdaniem twoja firma powierzyła ci obecną funkcję zarządczą?”. Większość menedżerów najczęściej odpowiadała, że obecne stanowisko powierzono im ze względu na ich dokonania i sukcesy, jakie osiągnęli w przeszłości, gdy nie byli jeszcze menedżerami. Drugim najczęstszym powodem było przeświadczenie, że zostali awansowani, ponieważ pracują długo w swojej firmie lub w danej specjalizacji. Niestety, wielu menedżerów nie wymieniło jednego z kluczowych powodów awansu: posiadanie właściwego talentu, aby być dobrym menedżerem.
4 kwietnia 2017
zdjęcie - ZARZĄDZANIE OPARTE  NA UZDOLNIENIACH PRACOWNIKÓW

ZARZĄDZANIE OPARTE  NA UZDOLNIENIACH PRACOWNIKÓW

Idea

Zarządzanie oparte na talentach sprowadza się do dwóch aspektów: identyfikacja mocnych stron pracowników oraz wykorzystanie tych mocnych stron w pracy.

[reklama numer="1"]

Gallup przeprowadził obszerne badania firm, które wdrożyły praktykę zarządzania opartą na mocnych stronach pracowników. Badania te wykazały, że koncentracja na rozwoju talentów ludzi prowadzi do tworzenia bardziej atrakcyjnych dla pracowników i produktywnych miejsc pracy. Badacze przeanalizowali wpływ wykorzystania mocnych stron pracowników na następujące obszary: sprzedaż, zysk, płynność kadr, zaangażowanie pracowników i bezpieczeństwo pracy.

Efekty biznesowe firm stosujących praktyki zarządzania opartego na talentach pracowników

  • 10-19% wzrosła sprzedaż
  • 14%-29% wzrósł zysk
  • 26-72% obniżyła się rotacja kadr
  • 9-15% wzrósł wskaźnik zaangażowania pracowników
  • 22-59% zmniejszyła się liczba incydentów związanych z bezpieczeństwem pracy

Gallup 2016

 [reklama numer="2"]

WDROŻENIE PROGRAMU ZARZĄDZANIA OPARTEGO NA UZDOLNIENIACH
 – STUDIUM PRZYPADKU

Proces wdrożenia zarządzania opartego na mocnych stronach u jednego z naszych klientów z branży medycznej składał się z czterech kroków:

  1. Identyfikacja talentów pracowników poprzez badanie on-line.

  2. Przygotowanie wewnętrznych trenerów wspierających pracowników
    w sposobach wykorzystania przez nich swoich mocnych stron w pracy.

  3. Przeszkolenie menedżerów z umiejętności koordynowania różnych talentów w swoich zespołach.

  4. Przeszkolenie menedżerów z umiejętności wykorzystywania mocnych stron pracowników w celu poprawy ich wydajności.

Wdrożenie odbywało się stopniowo w całej firmie. W pierwszej fazie wybrano jeden dział, w którym przeprowadzono cały proces. Był to z jednej strony test programu, a z drugiej strony, w przypadku sukcesu w testowanym dziale miało to stanowić zachętę dla menedżerów z pozostałych działów. Wybór testowanego działu musi być bardzo wnikliwy, aby wdrożony program zakończył się widocznym i szybkim sukcesem, dlatego przy wyborze kierowano się głównie tym, na ile lider działu jest przekonany do idei wdrożenia programu oraz w jakim stopniu ten lider jest autorytetem dla pozostałych liderów. Wdrożenie w wybranym dziale było bacznie obserwowane przez innych liderów. Po jakimś czasie były widoczne dla wszystkich postępy w efektywności i rezultatach testowanego działu. To spowodowało wzrost zainteresowania liderów pozostałych działów projektem i chęć wdrożenia podobnych rozwiązań w kierowanych przez nich działach.

Po wdrożeniu programu zarządzania w oparciu o talenty zanotowano 12,5% wzrost wydajności w całej firmie, a wskaźnik satysfakcji pracowników wzrósł trzykrotnie.

 



Interesują Cię szkolenia związane z rozwojem pracownika? Zobacz nasz dział: szkolenia HR. Podobne tematy znajdziesz w działach: szkolenia zamknięte i szkolenia otwarte. Zaufaj firmie szkoleniowej roku.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJ To nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
21 stycznia 2021
Dlaczego Learning Agility jest jedną z najważniejszych kompetencji lidera. Jaki zespół kompetencji składa się na Learning Agility. Czy można ocenić poziom Learning Agility podczas procesów rekrutacji. Jakie konkretnie postawy i umiejętności należy kształcić i wzmacniać, by przygotować się kompetencyjnie do funkcjonowania w zmiennej rzeczywistości (VUCA). Jak w dobie pandemii Learning Agility pozwala organizacji przejść od strategii przetrwania do strategii rozwoju.
9 lipca 2020
Lumina Learning jest wiodącym na świecie dostawcą innowacyjnej psychometrii. Od 2009 roku dostarcza najnowocześniejsze narzędzia osobowości, inteligencji emocjonalnej i kompetencji.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

[mautic type="focus" id="2"]

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.